Ženy, které v ČR získaly vysokoškolský titul, vydělávají v průměru o 15 000 méně než muži s vysokou školou. Vyplývá to ze studie, kterou si nechalo vypracovat ministerstvo práce. Česko se tak v EU řadí na druhé místo v rozdílu platů mezi muži a ženami. Hůře už je na tom jen Estonsko. Jedním z důvodů je fakt, že za poslední léta vystudovalo vysokou školu mnohem více žen, než mužů a zájem zaměstnavatelů o ně je tedy nižší.
Rozdíl napříč zaměstnáními
Nejnižší rozdíl mezi oběma pohlavími je u absolventů pouze základní školy. Ženy zde vydělají v průměru o 17 % méně, což vychází na zhruba 3 405 Kč za měsíc. U žen s vyučením je rozdíl 6 109 Kč za měsíc, tedy o 26 % méně. Maturita přináší ženám o 6 371 Kč méně, tedy o 21 % méně, zatímco inženýrky berou až o 14 991 Kč méně, což znamená téměř 30 %.
Podle autorek, které studii vypracovaly, je příčina hned v několika problémech. Největším z nich je zažitá představa z historie – o muži samoživiteli. Pádnými důvody jsou i nízká zaměstnanost žen, málo podporovaná rodičovská, malý zájem otců při péči o dítě či vysoké zdanění druhého vydělávajícího v rodině. V Česku navíc není zvykem pátrat po platech ostatních, kolegové tak často mohou brát za stejnou práci víc než jejich spolupracovník, který o tom však vůbec nemá ponětí. Podle socioložky Marie Čermákové staví tento problém naši zemi do pozice zaostalé země s tendencí neřešit zažité problémy. Podle expertky je těžké měnit v zemi něco, co je zažité po dlouhý čas a veřejnost nemá tendenci něco měnit.
„Studie představuje čísla. Není to žádná ideologie, jak je nám podsouváno. ČR je v EU druhá od konce. Pokud se problém nebude řešit v politice a veřejné sféře, nemůžeme očekávat, že to bude dělat sám od sebe soukromý sektor,“ dodala k celé situaci ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD).