To že máte doma několika měsíčního kojence, či batole, ještě nemusí znamenat, že byste se měli vzdávat svých letošních plánů na dovolenou. Jen musíte být co se příprav týče důkladnější, a také opatrnější. Na co je potřeba dbát především?
Volba dopravního prostředku
Volba dopravního prostředku, kterým se budete přesouvat na dovolenou, by měla být do velké míry ovlivněna i tím, že s vámi jede batole. Chystáte-li se na exotickou dovolenou, letadlo je jasné. Děti do dvou let pak cestují zdarma, ale bez nároku na vlastní sedadlo. V letadle vám zapůjčí speciální pás, kterým k sobě dítě upoutáte.
Potíže mu může dělat čekání na letišti, nebo dokonce i cesta letadlem. Před odletem vše proberte s vaším pediatrem, a nachystejte si do příručního zavadla dostatek hraček, kojeneckých nápojů i pokrmů, abyste nemuseli půlku letu řešit plačící mimino, a nespokojené spolupasažéry. Co se týče cestování do bližších destinací, ať už jde o cestu po republice, nebo třeba do Itálie, vhodnější bude osobní dopravní prostředek, nebo třeba karavan. Cestovat s miminkem delší dobu autobusem není zrovna dobré, jelikož nemůžete zastavit, aby se nadýchalo čerstvého vzduchu, nebo si trošku odpočalo, najedlo se. V takovém případě je tedy lepší vlastní automobil, nebo vypůjčený karavan, kdy můžete zastavit dle potřeby.
Lékařská péče
Co uděláte, když vaše dítě na dovolené onemocní, nebo se mu stane úraz? Jistě, vyhledáte lékaře. Myslete však na to, že lékařská péče v cizí zemi může fungovat jinak, a onen lékař o vašem dítěti nic neví. Nejprve se tedy ujistěte o kvalitě lékařské péče v zemi, kterou se chystáte navštívit, a také si nezapomeňte vyžádat alespoň základní výpis z karty vašeho dítěte, a pořiďte si nejlépe i jeho překlad do jazyka země, ve které se budete nacházet.
Vybavte se
Důležité je se pořádně vybavit, aby vašemu dítěti na dovolené nic nechybělo, protože nikdy nevíte, zda se vám to tam podaří sehnat. K moři dostatek opalovacích krémů, a čepic, do lesa zase ochranu proti klíšťatům a komárům.