Poslední léta bývá i v našich zeměpisných šířkách dlouhé a velice horké léto. Kdo neuteče do některého z přímořských resortů, musí si najít způsob ochlazení jinde. Pokud zvážíme všechny možnosti, dojdeme k tomu, že přírodní nádrže a koupaliště, kde ještě člověk může za parného léta najít trochu prostoru, jsou velice brzy zamořené sinicemi, veřejná koupaliště potom bývají celé léto přeplněná, protože jich není dost. Chodit k vodě, kde si obzvlášť děti nenajdou ani prostor pro hru a dospělí udělá tak dvě plavecká tempa, je promarněným prázdninovým dnem.
A proto se zahradním bazénům v naší zemi tak daří. I menší nadzemní bazén dokáže dětem poskytnout prostor pro hry a dovádění a dospělým místo, kde se schladí, nebo na lehátku odpočívají.
Aby byla tato koupací idylka dokonalá, je nutné se o bazén pravidelně starat. Pokud nechceme jít hlavně chemickou cestou, můžeme vodu udržovat v dobrém stavu i pomocí jiných metod. Kromě krytí vodní hladiny stříškou nebo plachtou je velkým pomocníkem i bazénový vysavač. Tím si z vody poměrně snadno odstraníme nečistoty, které se tam dostanou spolu s dětmi nebo vlivem počasí či při sekání trávy v okolí vodní hladiny. Nečistoty plavou na hladině a pokud je nestihneme sebrat, následně se dostanou k filtraci nebo klesnou až na dno bazénu a znehodnocují kvalitu vody.
Pro odstranění nečistot ze dna nám právě poslouží bazénový vysavač. Pro sezonní bazén menších rozměrů úplně postačí ruční nebo poloautomatický vysavač.
• Ruční vysavač se připojí na hadici k bazénové filtraci a po jejím zapnutí se vysavačem posunujeme po celé ploše dna bazénu. Nečistoty se tímto způsobem zachytí v bazénové filtraci.
• Poloautomatický bazénový vysavač má komfortnější použití a při jeho používání není potřeba lidské síly. Vysavač se po dně bazénu pohybuje sám a stejně jako ruční vysavač i tento dopravuje nečistoty ze dna do filtrace. Abychom docílili pročištění celého dna, je nutné nechat vysavač pracovat déle, aby náhodnými pohyby prošel celou plochu dna bazénu.