Vzhledem k tomu, že je tento článek určen pro čtenáře v našem klimatickém pásmu a i když se všude stále hovoří o globálním oteplování, budu hovořit o podzimní údržbě zahrádky v chladnějších klimatických podmínkách.
V období od první poloviny podzimu začínají zahradníci v chladnějších klimatických podmínkách myslet na zimu. Nemyslí na ni proto, že se na zimu přímo těší, ale protože vědí, že bez náležitých opatření mohou nízké teploty, suchý vítr a sněhová pokrývka způsobovat problémy v krajině. Rostliny v zimě mohou namrznout mrazivým větrem, větve stromů mohou být zlomeny sněhem.
Údržba rostlin v zimě však nemusí být obtížná – většina úkolů zapadá do pravidelného průběhu údržby zahrady.
Zahradníci v teplejším podnebí, kde sníh nemusí být, nejsou úplně mimo podzimní dění na zahradě. I zde si náhodné zamrzání půdy a studený vítr mohou vybírat daň na rostlinách a stromech.
Je třeba myslet i na místní zahradní centra, která musí být dobře zásobena vhodnými zásobami pokrývky půdy a rostlin, tak že i zaměstnancům zde pracujícím, se hodí plánování údržby rostlin v zimním období.
Jaké úkoly nás tedy na konci roku očekávají?
· Plevel na zahradě: Jedno konečné odplevelení, které se provádí koncem sezóny, může pomoci eliminovat stovky přezimujících semen, která budou čekat na to, až vypustí na jaře výhonek.
· Odstraňte úlomky rostlin: Z trávníků a lůžek rostlin odstraňte opadané listí a jiné úlomky větví, aby se snížila pravděpodobnost přezimování škůdců a chorob.
Čisté a suché listy mohou být použity jako mulč nebo odvezeny na kompost. Sbírejte listy hráběmi nebo je jednoduše přejeďte sekačkou na trávu s připojeným sběrným pytlem.
· Ochrana před zvěří: Když je málo jídla, divoká zvěř bude jíst téměř cokoli. Zvyšte úsilí o ochranu rostlin před zajíci a srnkami.
Všeobecná lze říci, že práce s dobře přizpůsobenými rostlinami je jednodušší i s minimální potřebnou péči a lze je zdárně uchránit před nástrahami zimy. Naopak rostliny, které jsou mladé, čerstvě vysazené nebo poškozené nemají svou plnou chladovou odolnost.
Dokonce ty novější rostliny v zahradě mohou potřebovat i několik let, aby dosáhly svého plného mrazuvzdorného stavu. Těmto mladším rostlinám poskytněte zvláštní ochranu.
· Lehce prořezávejte: Omezte ořezáním všechny trvalky, které nejsou žádoucími během zimy. Mezi tyto trvalky, patří například pelargónie. Jiné neořezané trvalky, jako jsou pivoňky, mají tendenci během zimy skrývat nemoci nebo hmyz. Zkraťte slabé nebo rozvětvené větve, které by mohly být poškozeny sněhovou zátěží a také nezapomeňte na zkracování větví růží. Myslete na to, že prořezávání se děje v závislosti na odrůdě rostliny a mělo by být prováděno v podzimních měsících, ale pozor u některých odrůd by mělo být prováděno na jaře.
· Zabalte jemné a nově zasazené keře: Stálezelené keře jsou poškozeny hlavně suchými zimními větry, které způsobují dehydrataci. Keře se slabými, křehkými nebo poddajnými větvemi, nebo s lehce poškozenými listy, by měly být obaleny prodyšnou tkaninou. Lze použít levnou pytlovinu nebo existuje celá řada produktů, které jsou určeny pro zakrytí keřů.
· Ochrana živých plotů: Chcete-li chránit řadu keřů, můžete celou řadu zabalit nebo vytvořit větrolam na návětrné straně hustou látkou.
· Voda: Kořenové systémy nově vysazených keřů a stromů nejsou dostatečně vyvedeny a keře ztrácejí vodu, proto je nutné dodat rostlinám potřebnou vláhu. Dokud země nezmrzne, pravidelně je zalévejte a pomocí nasypaného mulče udržujte vlhkost. Dejte všem svým rostlinám pořádnou zálivku. Rostliny budou potřebovat tuto zvláštní vlhkost, aby přežily zimu, když nebude dost přirozené vody.
· Snižte zatížení: Nezapomeňte na ty rostliny, které jsou umístěny pod okapy a ke kterým se může dostat více vody, než potřebují díky tání sněhu ze střech. Postavte nad těmito rostlinami stříšku, abyste snížili tuto dodatečnou vodu. Naopak věnujte závlahovou pozornost těm rostlinám, které jsou trvalé pod stříškou.
· Naneste mulč: Izolační vrstva mulče, nanesená jako izolace proti mrazu, může pomoci spícím trvalkám přežít zimu s malým nebo žádným poškozením. Tato mulč je aplikována po zamrznutí země.
Jestliže jste lekli množstvím úkolů, které je nutné provézt na podzim, ujišťuji Vás, že pokud splnite úkoly aspoň z malé části, budete na jaře se zahrádkou spokojeni.