Mít dostatek vlastních zdrojů na pořízení parcely a kompletní stavbu nového domu jednoduše není možné. Alespoň pro normální lidi ne. Je logické, že zamíříte do banky s žádostí o peníze. Musíte ovšem vědět, že nedostanete vše najednou, ale budete čerpat postupně. Musíte mít předem připravenou projektovou dokumentaci a mnoho dalších dokumentů, a hlavně mít dobrou zástavu.
Možnosti financování
Nejlepšími variantami, které můžete zvolit je úvěr ze stavebního spoření a hypotéka na pozemek. Předem http://frankbold.org/poradna/kategorie/uzemni-a-stavebni-rizeni/rada/neposkytnuti-kopie-projektove-dokumentace-ucastnikum si ale ověřte, zda je vybraná parcela zapsaná jako prostor určený pro bydlení prostřednictvím územního rozhodnutí, anebo zde bylo vydáno stavební povolení. Nebude-li tomu tak, můžete čekat vyšší úrok a financování díky americké hypotéce nebo spotřebitelskou půjčkou.
Problémy na obzoru
Plánujete-li si pořídit nejen parcelu, ale také postavit dům a na dané místo již bylo vydáno povolení, nebudete mít se zástavou a schválením žádosti žádný problém. Potíže mohou nastat, pokud je prostor zapsán jako obyvatelný na základě regulačního nebo územního plánu. Úvěr sice dostanete, ale pozemek jako zástavu vzít nemusí. V tom případě budete potřebovat jinou.
Důvodem ze strany banky je, že územní plány se mohou změnit a jeho tržní hodnota by se mohla razantně změnit. Ale každá společnost k tomu přistupuje podle svého. Musíte se proto předem informovat u instituce, u které si chcete zažádat. Další nemovitost jako zástavu pro úvěr můžete získat z vlastních zdrojů, pokud vlastníte ještě něco jiného, anebo požádejte člena rodiny.
Nižší úrok a ručitel
Chcete-li dosáhnout nižšího úroku a nemáte další majetek, kterým byste mohli ručit, jde to i jinak. Úvěr se stavebního spoření je v tomto případě výhodnější, protože nemusíte ručit majetkem. Stačí, když do smlouvy zapíšete další osobu, která bude jistit vlastním příjmem. Ten samozřejmě musí doložit stejně jako žadatel. Musíte ovšem spořit alespoň dva roky.