Nemyslete si, psi se kradou ve velkém, většinou na zakázku, kdy je kradou profesionálové. Nejčastěji se kradou malí společenští psi, například čivava nebo Yorkshirský teriér. Ze středních druhů jsou to zase staffordshisští bulteriéři. Vždy jde o módní hity, kdy určitá plemena hrají v domácnostech prim.
V případě ztráty však vždy nejde o případ kradeného psa. Většina pohřešovaných psů se prostě zaběhne. A případů, kdy se díky mikročipu najde dlouho oplakávaný zmizelý pes, přibývá. Čip je totiž nosičem informací o každém pejskovi. Tento způsob nezaměnitelného označení se může zvířeti aplikovat v jakémkoliv věku.
Naprogramovaný číselný kód v čipu je jedinečný. Odpůrcům této metody ale vadí, že je psům do těla vpraveno cizí tělísko, které je centimetr dlouhé a milimetr široké, a je naprogramováno jedinečným a neopakovatelným číselným kódem. Některé vyhlášky však chovatelům ukládají povinnost svého psa nechat čipovat. Tato moderní metoda udává životnost kódu minimálně 25 let.
Tento nosič informací neobsahuje vlastní zdroj energie a pro svého nositele i pro své okolí je zcela neškodný. Mikročip umí aktivovat jen speciální čtecí zařízení. Jeho povrch je upraven tak, aby na něj tělo zvířete nereagovalo jako na cizí těleso. Dokonce je přizpůsoben tak, aby v těle neputoval, ale zůstal vždy na svém místě.
Čip se aplikuje na levou stranu krku speciálním jednorázovým aplikátorem, který je dodáván ke každému čipu. Pejska toto označení nebolí o nic víc než klasické očkování. Čipovat můžete také kočky a jiná zvířata, zvláště ta, která chodí ven a tak u nich hrozí riziko zatoulání. Čipovaná zvířata je pak velmi jednoduché vrátit jejich původnímu majiteli.
Velkou výhodou čipů je to, že se nemůže, na rozdíl třeba od obojku se známkou, ztratit. Vždy vám tedy zaručí bezpečný návrat vašeho miláčka k vám domů.