Čerstvý vzduch v domě je pro zdraví člověka nezbytně nutný. Žádná budova se neobejde bez stálého větrání v místnostech. Je jasné, že v zimním období při pravidelném větrání, nám odchází teplo.
Otázkou je, jak tuto situaci vyřešit? Tuto otázku vzduch – teplo nám vyřeší rekuperace, která dokáže vyměnit vzduch bez podstatných energetických ztrát. Rekuperace aby dosáhla lepší účinnosti, obsahuje deskové křížové rekuperátory, přičemž konstrukce je jednolitá a poměrně jednoduchá. Desky výměníků jsou vyrobeny z různých materiálů: ocel, hliník nebo plast. Aby rekuperace dosáhla lepších účinností (60-90%), je to možné získat protiproudým uspořádáním a kanálkovým profilem průtokových cest výměníku. Budovy, které mají rekuperační jednotky, dokážou fungovat i v mrazivých dnech. V zimním období je rekuperační jednotka schopná nám do místnosti posílat předehřátý vzduch, který může mít minimální teplotu 18 stupňů. V létě nám zas může zajistit vzduch, který bude ochlazený.
Jak funguje rekuperace?
Rekuperační jednotka využívá teplotu vzduchu, která je odsávána z domu či bytu k ohřátí studeného vzduchu, který je z venku a v letním období je to zas naopak. Teplý vzduch odchází ven a studený vzduch zas proudí do domu. Při tomto principu se vnitřní a venkovní vzduch nikdy nesetkají, jelikož si jen přes speciální výměník vymění teplotu. Například vzduch z obývacího pokoje, který je vydýchaný, se vymění za vzduch čerstvý. Rekuperaci lze vybavit i čistícím filtrem, který dokáže vyčistit vzduch od prachu, pylu a dalších alergenů, které jsou zdraví škodlivé. Moderní rekuperační jednotky umí už i regulovat vlhkost vzduchu na požadovanou hodnotu. U rekuperace lze příjemně sledovat, jak stále odchází vzduch a s ním i lze sledovat odchod vlhkosti, než u běžného větrání okny. Jestliže budete delší dobu pryč z domu, nastavíte si větrání na minimum a tím zabráníte vzniku nepříjemné vlhkosti a zatuchlého vzduchu v domě.