Vlhkost v bytě
Pokud se ve své domácnosti potýkáte s vyšší vzdušnou vlhkostí, pak možná řešíte různé problémy s plísněmi a rosnými body u oken či stěn. Často je problém s vyšší vlhkostí v panelákových koupelnách, protože nemají možnost být dostatečně odvětrávány. Naopak u domů bývá problém se sklepy a dalšími prostorami, které nejsou dostatečně izolovány. V obývaných místnostech se často vzdušná vlhkost zvyšuje z několika důvodů. Jednak je to v důsledku většího užívání místnosti, protože dýcháním zvyšujeme vlhkost vzduchu. Dále na toto může mít vliv výměna starých oken na plastová. Stará okna totiž mají přirozenou netěsnost, která dovolí stálou cirkulaci venkovního vzduch, čímž se vlhkost v místnostech snižuje. Při tom však také utíká teplo z místnosti, takže z energetického hlediska to není příliš úsporné. Stále více lidí volí místo plastových oken dřevěná okna https://www.fa-havlicek.cz/cs/m-37-drevena-okna. Je to přeci jen léty prověřená klasika, navíc s použitím moderních technologií. Design dřeva je v mnoha případech lepší než vzhled oken plastových.
Ideální je v místnostech topit. Ovšem nesmí se zase trvale přetápět, protože to není vhodné ani pro naše zdraví, naši peněženku a potažmo ani pro životní prostředí. Pokud vám od přílišné vlhkosti nepomůže ani dostatečné a pravidelné větrání místností, pak je možné si pořídit pohlcovač vlhkosti. Adsorpční odvlhčovače vážou vodu na povrchu materiálu.
Adsorbent se následně vysuší a může se použít znovu. Nevýhodou však je, že tyto odvlhčovače jsou trochu náročnější na spotřebu a nedosahují takového výkonu. Ovšem stabilně pracují i při velmi nízkých teplotách, i kolem 1°C. Naproti tomu nejsilnější odvlhčovací výkon mají kompresorové odvlhčovače. Voda stéká jednoduše do nádrže, odkud se následně vylévá. Nevýhodou ovšem může být, že výkon klesá s teplotou okolního vzduchu. Nejmenší teplota pro odvhlčování proto v tomto případě nesmí klesnout pod 5°C.